Jak określić styl zespołu Linkin Park?

Jak określić styl zespołu Linkin Park?

Jakimi słowami możemy określić styl zespołu Linkin Park? Najczęściej przypisuje im się tworzenie w gatunku nu metal, choć to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli mamy czułe ucho, to na pewno usłyszymy w tych nagraniach trochę rocka, trochę heavy metalu a nawet małe romanse z popem. To właśnie to mieszanie stylów i eksperymenty sprawiły, że zespół stworzył całkowicie nowe brzmienie. I bardzo dobrze się stało, bo gdybyśmy mieli słuchać tylko muzyki trzymającej się schematów, to byłoby bardzo nudno. A człowiek potrzebuje w końcu wartościowych doznań muzycznych, o czym przeczytasz tutaj.

Na czym polega problem oceny stylu?

Dlaczego ocenienie czyjegoś stylu nie jest takie proste? Chociażby z tego względu, że każdy gatunek ma jakieś swoje określone cechy i wcale nie ma powodu twierdzić, że ktokolwiek musi przejawiać je wszystkie. Zazwyczaj artyści zaczynają w jednym nurcie, a potem swobodnie przechodzą do innych. Możemy więc spotkać zespoły, które swoje riffy gitarowe wzorują na heavy metalu, a ogół swoich płyt utrzymują w rockowej konwencji. Może to sprawiać problemy krytykom muzycznym, którzy muszą na ich temat pisać długie wywody, ale czy powinno mieć znaczenie dla fanów? Może zamiast rozkładać nasze ulubione utwory na czynniki pierwsze, spróbujemy po prostu dobrze się przy nich bawić. Na pewno jest to lepsza opcja.

Czy artyści powinni trzymać się schematów?

Co to znaczy trzymać się schematu? Czy do sztuki można podchodzić jak do przepisu kulinarnego? Na początku naszej kariery czy naszego hobby jak najbardziej tak. W końcu nawet tacy mistrzowie jak Picasso nie wytworzyliby swojego stylu, gdyby najpierw nie opanował podstaw. Dlatego jeśli zaczynamy naszą przygodę z jakimkolwiek rzemiosłem, to pamiętajmy, aby najpierw zapoznać się ze schematami, a dopiero później kreować swój własny styl. Tak samo było przecież z chłopakami z Linkin Park. Dzisiaj znamy ich oryginalne brzmienie, ale przecież nie było ono oryginalne od początku. Kiedy zaczynali, to bardzo mocno inspirowali się innymi artystami. Możemy to usłyszeć na ich najstarszych nagraniach. Czy już wtedy byli tym Linkin Parkiem, który znamy dziś? Przed nimi była jeszcze długa droga, a wejście na sam szczyt wymagało wielu kroków.