Czym są instrumenty perkusyjne?

Czym są instrumenty perkusyjne?

Instrumenty można podzielić na strunowe, dęte oraz perkusyjne.

Kiedy mowa o instrumentach perkusyjnych wielu ludzi kojarzy zestaw perkusyjny, który jest standardowym wyposażeniem zespołów grających muzykę rozrywkową.

Co to są instrumenty perkusyjne?

Takie instrumenty charakteryzują się tym, że ich źródłem dźwięku jest drganie wywołane potrząśnięciem lub uderzeniem w odpowiednią cześć instrumentu określonym narzędziem np. pałką, lub dłonią.

Popularne instrumenty perkusyjne

Dzwony

Ich dźwięk przypomina brzmienie prawdziwych dzwonów. Mają kształt metalowych półkul, które ustawione są w dwóch rzędach oraz zawieszone na specjalnej ramie.

Bębny

Właśnie bębny najwięcej osób kojarzy z instrumentami perkusyjnymi. Wykonane są z laminowanego metalu lub drewna, na który zakłada się membranę. W bęben uderza się pałeczkami po obu stronach instrumentu. Często dźwięk bębnów łączony jest z dźwiękami talerzy.

Talerze

Instrumenty te wykonane są z brązu. Granie na nich polega na uderzaniu jednego talerza o drugi talerz lub uderzania specjalnymi pałeczkami. Używane są do podkreślenia rytmu.

Wibrafon

Niektóre z instrumentów perkusyjnych były używane już w starożytności np. w trakcie rytuałów, dlatego wibrafon, który powstał w latach 20 XX wieku, jest stosunkowo nowym instrumentem. Składa się z metalowych płytek ułożonych w dwóch rzędach na metalowym stojaku. W instrument uderza się czterema pałeczkami. Wytwarza bardzo charakterystyczne, wibrujące dźwięki.

Ksylofon

Zbudowany jest z bardzo twardego i wytrzymałego drewna w kształcie sztabek o różnej długości. Sztabki ułożone są na metalowej ramie według długości – od najdłuższych do najkrótszych lub w dwóch rzędach jak klawiatura fortepianu. Dodatkowo pod każdą sztabką znajdują się rezonatory, których zadaniem jest wzmacnianie dźwięku. Uderzając w instrument za pomocą młoteczków, uzyskuje się krótkie dźwięki o bardzo charakterystycznej barwie.

Więcej o muzyce i instrumentach przeczytasz w portalu https://muzykaonline.pl/.