CiekawostkiMuzykaO zespole

Nu metal. Dlaczego muzycy Linkin Park wybrali akurat ten gatunek?

Nu metal. Gatunek, w którym odnaleźli się chłopaki z Linkin Park

Nu metal to gatunek muzyczny, który zasłyną dzięki takim zespołom jak właśnie Linkin Park czy Limp Bizkit. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, a sławę zyskał dopiero w latach 90-tych. Mimo fascynacji wielu słuchaczy jest on wciąż gatunkiem niszowym i rzadko kiedy piosenki z tego gatunku trafiają na listy przebojów.

Co to w ogóle jest?

Nu Metal jest tak naprawdę połączeniem kilku gatunków muzycznych, choć szczerze mówiąc, trudno powiedzieć jakich. Artyści nu metalowi używają w swoich utworach elementy rocka, popu czy nawet rapu. Jest to więc mieszanka, która zawsze brzmi inaczej i każdy artysta dodaje od siebie coś oryginalnego. Posłuchanie płyt LP jest chyba najlepszym sposobem, żeby to zrozumieć.

„Hybrid Theory” było przełomowe

Nie da się mówić o nu metalu, nie wspominając o klasycznym albumie „Hybrid Theory”. To właśnie tą płytą Linkin Park podbił serca słuchaczy i spopularyzował gatunek. Jeśli posłuchamy dowolnych utworów z tej płyty, to zobaczymy, że jest ona kwintesencją gatunku. Mamy tam mieszankę wielu różnych stylów, zaczynając od heavy metalu a kończąc na funku.

Nu metal w dzisiejszym świecie

Są gatunki muzyczne, którym można przypiąć łatkę. Na przykład można powiedzieć, że muzyka klasyczna nadaje się głównie do pracy i relaksu. Ale czy można w jakikolwiek sposób zaszufladkować muzykę Linkin Park? Ten gatunek metalu sam w sobie zakłada wyłamywanie się z szufladek ze względu na swoją wszechstronność. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny rodzaj mieszania stylów. Swego czasu popularnością cieszył się także tzw. rapcore, który był połączenie rocka i rapu. Z takim stylem eksperymentował chociażby nasz polski Kazik Staszewski czy raperzy tacy jak Bolec.

Ogólnie można powiedzieć, że pełne zaszufladkowanie działalności artystycznej nigdy nie jest w pełni możliwe. Artyzm sam w sobie charakteryzuje się swobodą i wychodzeniem poza schematy, więc oczywistym jest, że będzie powstawać zupełnie nowe gatunki i różnego rodzaju mieszanki.

Powiązane teksty
CiekawostkiMuzykaO zespole

Nie idzie Ci kariera? Spokojnie. Chłopakom z Linkin Park też nie szła

Historie znanych artystów mogą być dla nas bardzo motywujące. Nie tylko dlatego, że udało im…
Czytaj dalej
CiekawostkiMuzykaO zespole

Które piosenki Linkin Park nadają się dla początkujących gitarzystów?

Kilka wskazówek dla gitarzystów, chcących grać utwory LP Osoby, które uczą się grać na…
Czytaj dalej
CiekawostkiCzłonkowie zespołuMike Shinoda

Mike Shinoda. Na czym polegał sekret uzdolnionego muzyka?

Mike Shinoda czyli jeden z najbardziej uzdolnionych muzyków w historii zespołu Mike Shinoda…
Czytaj dalej