Nu metal. Dlaczego muzycy Linkin Park wybrali akurat ten gatunek?

Nu metal. Dlaczego muzycy Linkin Park wybrali akurat ten gatunek?

Nu metal. Gatunek, w którym odnaleźli się chłopaki z Linkin Park

Nu metal to gatunek muzyczny, który zasłyną dzięki takim zespołom jak właśnie Linkin Park czy Limp Bizkit. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, a sławę zyskał dopiero w latach 90-tych. Mimo fascynacji wielu słuchaczy jest on wciąż gatunkiem niszowym i rzadko kiedy piosenki z tego gatunku trafiają na listy przebojów.

Co to w ogóle jest?

Nu Metal jest tak naprawdę połączeniem kilku gatunków muzycznych, choć szczerze mówiąc, trudno powiedzieć jakich. Artyści nu metalowi używają w swoich utworach elementy rocka, popu czy nawet rapu. Jest to więc mieszanka, która zawsze brzmi inaczej i każdy artysta dodaje od siebie coś oryginalnego. Posłuchanie płyt LP jest chyba najlepszym sposobem, żeby to zrozumieć.

„Hybrid Theory” było przełomowe

Nie da się mówić o nu metalu, nie wspominając o klasycznym albumie „Hybrid Theory”. To właśnie tą płytą Linkin Park podbił serca słuchaczy i spopularyzował gatunek. Jeśli posłuchamy dowolnych utworów z tej płyty, to zobaczymy, że jest ona kwintesencją gatunku. Mamy tam mieszankę wielu różnych stylów, zaczynając od heavy metalu a kończąc na funku.

Nu metal w dzisiejszym świecie

Są gatunki muzyczne, którym można przypiąć łatkę. Na przykład można powiedzieć, że muzyka klasyczna nadaje się głównie do pracy i relaksu. Ale czy można w jakikolwiek sposób zaszufladkować muzykę Linkin Park? Ten gatunek metalu sam w sobie zakłada wyłamywanie się z szufladek ze względu na swoją wszechstronność. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny rodzaj mieszania stylów. Swego czasu popularnością cieszył się także tzw. rapcore, który był połączenie rocka i rapu. Z takim stylem eksperymentował chociażby nasz polski Kazik Staszewski czy raperzy tacy jak Bolec.

Ogólnie można powiedzieć, że pełne zaszufladkowanie działalności artystycznej nigdy nie jest w pełni możliwe. Artyzm sam w sobie charakteryzuje się swobodą i wychodzeniem poza schematy, więc oczywistym jest, że będzie powstawać zupełnie nowe gatunki i różnego rodzaju mieszanki.